Prewencja społeczna – fajerwerki

Okres sylwestrowo – noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania rożnego rodzaju fajerwerków, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyna powstania pożarów.

Dzięki współpracy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Straży Miejskiej w Pile, lekarza weterynarii oraz lekarza medycyny pracy zrealizowany został film edukacyjny przedstawiający zagrożenia związane z używaniem materiałów pirotechnicznych. Film edukacyjny wykorzystanie zostanie w ramach prewencji społecznej w szkołach. Podczas spotkań z uczniami przybliżone zostaną zarówno zagrożenia jak i zasady bezpiecznego użytkowania materiałów pirotechnicznych. Jest to kolejna akcja prewencyjna zorganizowana przez pilskich strażaków z innymi służbami na terenie powiatu. Obecnie akcja cieszy się dużym zainteresowaniem w mediach społecznościowych.

Większość wyrobów pirotechnicznych jest wrażliwa na płomień, wysoką temperaturę oraz bodźce mechaniczne. Stwarzają przez to znaczne zagrożenie pożarowe i wybuchowe oraz poważne niebezpieczeństwo nawet przy prawidłowym obchodzeniu się z nimi. Pamiętajmy, żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musimy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
  2. Wypuszczając petardę lub inny fajerwerk trzeba przewidzieć tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
  3. Nie można używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, pokojach , klatkach schodowych, garażach itp. . Wypuszczony fajerwerk będzie odbijał się od ścian i może dojść do zapalenia włosów, garderoby lub innym materiałów palnych.
  4. Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do naszego mieszkania lub sąsiadów i spowodować panikę bądź pożar. Z tych samych względów nie wolno kierować ich w stronę zabudowań. Wypuszczamy je zawsze na wolna przestrzeń.

Pamiętajmy również, że bawiąc się tak niebezpieczną zabawką, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które mogą wywołać fajerwerki.

 Opracował; bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła